Karaś
(Carassius Nilsson, 1832) – rodzaj ryb z rodziny karpiowatych. Karaś pospolity (Carassius carassius L., 1758) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Występowanie: Cała Europa za wyjątkiem Francji, Szwajcarii, Włoch i zlewiska Oceanu Lodowatego. A także w dorzeczach większych rzek syberyjskich. W Polsce jest spotykany we wszystkich nizinnych wodach śródlądowych, stojących i wolno płynących, w miejscach o porośniętym podłożu. Przebywa niedaleko brzegów, przy miękkim i mulistym dnie. Niewielkie jego ilości są hodowane w gospodarstwach stawowych.

Biotop: Małe i płytkie zbiorniki wodne (starorzecza, glinianki, torfianki).

Ciało bardzo mocno wygrzbiecone i krótkie, pokryte dużymi, równo ułożonymi łuskami. Płetwa grzbietowa bardzo długa, sięga niemal do nasady trzona ogonowego. Jej górna krawędź jest wypukła, a ostatni twardy promień piłkowany. Ostatni twardy promień płetwy odbytowej jest także drobno piłkowany. Głowa nieduża, otwór gębowy mały, znajduje się na końcu pyska ustawiony nieco skośnie ku górze. Zęby gardłowe ustawione są w jednym szeregu. Grzbiet i boki brunatnozłociste z zielonkawym połyskiem. Płetwy piersiowe i brzuszne przy nasadzie są lekko zaczerwienione. Karasie są bardzo odporne na niską zawartość tlenu w wodzie.

Rozmiary: Przeciętnie dorasta do długości 12 – 30 cm, a rzadko do 50 cm i osiąga ciężar 0,2 – 0,5 kg. W dużych jeziorach trafiają się osobniki znacznie większe.

Pokarm: Drobne bezkręgowce wodne, żyjące w mulistym dnie lub w jego pobliżu oraz rośliny.

Rozmnażanie: Tarło trwa od maja do lipca. Samica średniej wielkości składa kilkakrotnie ok. 200 000 jaj na płytkich miejscach, porośniętych wodnymi roślinami, do których się przykleja.

Znaczenie gospodarcze: Małe (mimo że jego mięso jest bardzo smaczne), ponieważ rośnie bardzo powoli i chociaż często występuje w wielkich ilościach, to jest bardzo małych rozmiarów i wówczas rybacy traktują go jako chwast rybny.

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj karaś
Gatunek karaś pospolity
Nazwa systematyczna
Carassius carassius

autor:gibos