Początki wędkarstwa

Wędka – pierwsza wędka … jej nie zapomina się do końca życia … Ja mam swoją na półce (już na nią nie łowie ) jednak za żaden skarb bym jej nie oddał, mam do niej tyle sentymentu co do np. pamiątek po rodzinie . Wędka którą kupimy powinna być odpowiednia do gatunku na który mamy zamiar polować w naszych początkach . Oczywiście mozemy kupić wędkę która będzie odpowiednia do łowienia wielu gatunków , jednak lepiej dopasowywać sprzęt do gatunku łowi

Każdy kto choć raz spróbuje smaku wędkarstwa nie jest w stanie się od niego uwolnić . Wędkarstwo jest jak nałog , niektórzy piszą ,że jest to najzdrowszy z nałogów – i mają sporo racji.

Do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem nie potrzeba wiele . Zacznijmmy od karty wędkarskiej . żeby ją zdobyć należy wpłacić pieniądze w kole wędkarskim i zdać egzamin (podobno) , jednak z tym zdawaniem bywa różnie -powiem wprost we większości kół należy jedynie wpłacić . Jednak zdarzają się koła w których należy ,i słusznie, zdać egzamin z regulaminu PZW .Mimo iż takie koła są w Polsce żadkością to dla własnej wiedzy należałoby sie zapoznac chociaż z najważniejszymi punktami tego regulaminu takimi jak np.wymiary i okresy ochronne ryb .Dodam tylko, ze regulamin jest dostępny na naszej stronie więc jeśli niemamy to możemy sobie poczytać . Jeśli już „zdamy” na kartę i wpłacimy opłaty za wędkowanie możemy ze spokojem przystąpić do kompletowania pierwszego sprzętu.

Początki bywają różne -jedni mówią , ze początkujący wędkarze mają sporo szczęścia (coś w tym jest) , inni uważają że na sukcesy należy zapracować . Jednak bez względu na te wszystkie opinie napewno bez sprzętu nie da się złowic ryby .

Wędka – pierwsza wędka … jej nie zapomina się do końca życia … Ja mam swoją na półce (już na nią nie łowie ) jednak za żaden skarb bym jej nie oddał, mam do niej tyle sentymentu co do np. pamiątek po rodzinie . Wędka którą kupimy powinna być odpowiednia do gatunku na który mamy zamiar polować w naszych początkach . Oczywiście mozemy kupić wędkę która będzie odpowiednia do łowienia wielu gatunków , jednak lepiej dopasowywać sprzęt do gatunku łowionych ryb . Jeśli jednak niemamy pieniędzy na kilka wędek a chcemy już na początku spróbować kilku technik połowu , to za „wędkę uniwersalną” może posłużyc nam wędka o długości 3-3,5m o cięzarze wyrzutu od 20 do 50 gramów . Takie wędzisko na początek wystarczy nam do połowu kilku gatunków ryb .

Kołowrotek- zakup kołowrotka jest nieco prostszy . Wystarczy kołówrorek o stałej szpuli z nawojem żyłki najlepiej 0,25- 100m . Najważniejszą cechą pierwszego kołowrotka powinno być to , że powinien posiadać zapasowe szpule ( najlepiej dwie lub więcej ) , uratuje to nas przed ciągłym przewijaniem żyłki z ze szpuli na szpulę itd.

Żyłka – tu niestety niemamy wyboru musimy kupic kilka żyłek , w zależności od tego co chcemy łowić.

haczyki – podobnie jak z żyłką, romiar haczyka zależy od tego co zamierzamy łowić .

Węzły – na stronie są pokazane podstawowe węzły więc można, a nawet trzeba się ich nauczyć .

Inne części zestawu na jaki będziemy łowic są opisane w metodach połowu . Polecam poczytać o metodach połowu i wybrać sobie metodę na którą chcemy złowic swoją pierwsza rybę . Oczywiście nic lepiej nie nauczy nas łówić jak godziny spędzone na wodą , dobrze jest gdy pierwsze kroki stawiamy w obecności kogoś doświadczonego wtedy najszybciej nauczymy sie podstaw . życzę wiele wędkarskich sukcesów i łatwych początków , nie zniechęcajcie sie jeśli coś nie wychodzi !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *